25 Şubat 2010 Perşembe

Elano Keita ve Arda

Platini hiç boşuna 5-6 hakem getirmekle uğraşmasın isterse kale içine 5 tane daha hakem soksun, hatta 3 tane de orta olsun.. hakem olarak atadığı adamlar karar verebilecek yetenekten yoksun, lobilerden korkan, cesaretsiz olursa olacağı bu olur.. nitekim Caner'in pozisyonunun yardımcı hakem tarafından görülmemesi için hakemin görme ile ilgili bir özürü olması gerekirdi.. bu pozisyon o kadar açık bir pozisyondur.. ayrıca sadece o 5. kale arkası hakemi mi ? Yardımcıyı da sayarsak 3 çift göz o pozisyonda ne hikmetse ve nasıl bir korku ise penaltı çalacak cesareti gösterememiştir.. bunun başka izahı yok.. Platini boşu boşuna uğraşıyorsun usta oraya 5. hakem diye koyduğun orta hakem diye atadığın adamlar hakemliği geçtim "haysiyet" denen şeyden yoksun, olup birilerine şirin görünmenin hesabını yapıyorsa futbolda "hata" denen kavram o kadar da masum olmaz ya da o "hata" kavramının içersinde biz başka şeyler ararız..

Bu karar dışında maçın kilit noktası Elano'nun sakatlık ötürü dışarı çıktığı an olmuştur.. Orta sahanın her hali ile beyni olan bir adam Elano.. top kapmak, inanılmaz etkili uzun paslar atmak, şut çekmek ve herşeyden öte orta sahada yegane iyi top kullanan oyuncu olmak.. tam bir dinamo.. ne oldu o çıkınca peki.. muadili olarak oyuna dahil edilen ayhan akman gibi artık futbol kariyerinin son baharına gelmiş ve kapasitesi diyarbakırspor'da ancak top oynamaya yetecek bir adam giriyor.. top kapamıyor, pas atamıyor, şut çekemiyor, tehlikeli uzun pasları geçtim yanındaki adama dahi pas atamıyor... nitekim defansın sağ kanadı emanet edildiği gibi o kilit dakikadan sonra orta saha da atleticoya emanet ediliyor..işte galatasaray'ın en büyük sıkıntısı burda.. barış, ayhan, topal, sarp.. bunlar mıdır keitaların, ardaların, kewelların, barosların orta sahası.. uefa vizyonu finale ulaşmak olan takımın orta sahası değil pas yapmak kafa topuna bile çıkamıyorsa burda durup bir düşünmek lazım.. misal devre arasına gelmek lazım.. bilmiyorum laf söylemek istemiyorum, düştükten sonra herkes bir tekme daha vuracak cürreti bulabiliyor ama acaba elano'nun yanına uyumunu beklediğimiz ve kewell'ın da dönmesi halinde 2 alternatifi olan dos santos'un yerine bazı forumlarda ve çeşitli galatasaray bloglarında tam ortasahamızın istediği adam olarak gösterilen thomas hitzlsperger buraya monte edilemez miydi ? hatta bildiğim uefa kupasında oynama sıkıntısı da yoktu.. dediğim gibi düştükten sonra bir tekme atmaktan kolayı yok.. sağlık olsun..

korkularım bir bir gerçekleşti malesefki.. Servet'in, uğur'un, topal'ın ve sarp'ın patlamaya namzet olduklarını düşünmüştüm bu gün bu isimlerin oluşturduğu gedikler çok sevdiğimiz bir adamında başına iş açtı.. şu takımda laf söylenecek en son adam ama uğur uçar ile servet çetin'in bariz pozisyon hataları karşısında lucas neill'de hangisinin boşluğunu kapatabilirim derdiyle çok bocaladı.. normaldir.. kızılması gereken bir durum değildir.. servet ile uğur uçar arasına nesta, lucio, vidic gibi adamları koysan o da sersemler.. Hangi birine yetişsin 3 kişinin mevkiisine de el atmaya çalıştı.. Bu adam lider vasıflı bir adam ve gördüğü yerdeki aksaklıkları kapatmak içinde azami gayreti gösteriyor..

Uğur uçar diye bir futbolcu yok sahada.. Konyaspor'un karlı sahasında bırakmışız biz Uğur'u.. Şu hali ile sabri'ye nazaran ekstradan yaptığı yegane işi belki isabetli yaptığı bir kaç ortadır.. Malesef bunun dışında şu an mevcut hiçbir özelliği ise sabri sarıoğlu'ndan iyi değildir.. ne oldu bu uğur'a böyle ? bir oyuncu sakatlıktan sonra bu kadar dibe vuruyorsa orada büyük mental ya da fiziksel bazı eksiklikler olmalıdır muhakkak.. daha dün ibrahim üzülmez'i bu gün de simao'yu sol kanada demirletti.. normaldir.. ibrahim üzülmez'e bu kadar pozisyon veren bir adamın simao karşısında taş kesilmesini beklemektir esas mucize..

keita'ya ise flores büyük önlemler almış.. Gözlerden kaçmasa gerek sağ kanatta keita ne zaman topla buluşsa hemen dibinde 1 adam 4-5 metre ilersinde ise 2 adam keita'ya geniş alanda pozisyon imkanı tanımamak için hazır bulundu.. hani birini geçse öteki iki oyuncu çullanacak. bütün bunlara karşın kara inci yine mucize minvali gol attı ama malesef sonu olmadı..

Açıkçası Caner Erkin'e o kadar kızmıyorum.. uluslararası tecrübesi moskova ile birkaç orta düzey maça çıkmak olan ve genç milli takımda uluslararası maçlar oynayan bir adamın hırsına yenik düşmesi kabul edilebilir birşey.. nitekim keita bile fenerbahçe maçında yenik düştü hislerine.. düşünün 6 tane karar veren gözün önünde hakkınız gasp ediliyor.. hemde rakip bu kadar üstünüze gelirken mucize mukabili bir başka pozisyon türüyor ama o hakkınız gasp ediliyor.. caner de bu haksızlığı kaldıramadı.. İyi oyuncudur caner ve seneye bonservisi muhakkak alınmalıdır.. Bir talihsizlik sonucunda "vurun abalıya" durumuna getirilmemelidir.. O disiplin rijkaard'a aittir.. Ha rijkaard demişken ondan da biraz bahsetmek gerek.. 16 kişi arasından yazılabilecek en muhtemel kadro ile çıktı sahaya.. Forvetsiz.. Nitekim ikinci yarıda elanosuzda kaldı.. O dakikadan sonra da galatasaray forması giyip sahaya çıkamadığı için bir yığın beceriksizin dolduğu takımı için teknik taktik anlamda birşey veremedi.. sahada oynayan en az 6-7 adam rijkaard'ın kafasındakileri hiçbirşekilde yapamayacak adamlardı..Nitekim ayhan akman girdikten sonra görülmüştür herşey.. Acaba rijkaard'ın tercümanı ayhan oyuna girmeden önce hangi direktifleri ayhan'a iletti ? ayhan neleri yaptı ? Hani o sahada gördüğümüz ayhan akman hareketlerini istememiş olsa gerek..

Sözün özü sabri sarıoğlu galatasaray'ın sağ beki olur ama barış özbek, mehmet topal, mustafa sarp ve ayhan akman'ı bir araya getirsen hiçbiri galatasaray'ın orta sahasında oynayamaz ve bu takımın topçusu olamaz.. rijkaard teknik bir zeka olabilir ama o zekayı hayata geçirmek belli bir futbol zekasına erişmiş akıllı futbolcunun işidir.. şu bir gerçek bu futbolcular olduğu müddet daha çok saç baş yolunacaktır..

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

Kimsin Sen ?

 
Super Mario Jardel - Template By Blogger Clicks