20 Mart 2009 Cuma

Kewell'ı 90 dakika defans oynatmak !


cassio lincoln'ün sezon sonu gidişinin tescillendiği, bülent korkmaz'ın eski arkadaşlarına yaptığı kıyağın alenen ortaya çıktığı, üzülerek söylüyorum ki kaptanın iyi bir teknik direktör olmadığının belgelendiği bir maç oldu..
büyük kaptanımız !! tamam herşeyi anladık, zaruretten kewell'ı defansa koydun amenna.. ama maç 2-2'ye gelmiş, dakika 60 önümüzde 30 dakika var neden hala takımın en yaratıcı ismi defansta oynatılarak prangaltılır ? nasıl bir teknik direktör aciziyetidir ? Bu nasıl bir kriz yönetimi anlayışıdır ? her daim oyuna koyduğunuz mehmet güven'i oynayabileceği yegane maçta oynatmayacak kadar nasıl basiretiniz bağlanır ? madem semih kaya'ya güvenmiyorsun 2-2 olduktan sonra koy defansa mehmet'i, kewell eski yerine geçsin. en azından takımın en yaratıcı oyuncusunun eski yerine geçmesi yorgun olsa, 70'ten sonra çökse bile rakip savunma için büyük bir tehdit. ama hala gittik büyücüyü 90 dakika defansta tuttuk ya söyleyecek bir şey bulamıyorum.. ayrıca ben diyim 3 ay siz deyin 6 ay ayağına top değmemiş, değil maç kurtaracak 15 dakikayı bile çıkaramıyacak bir hasan şaş neden bu maça kurtarıcı niyetine sürülür ? seyirci maçtan sonra yuhalamış hasan'ı.. ayıptır !! galatasaraylılığı ile övündüğümüz bu adamı da bu hallere düşürdü ya kaptan, çok yazık.. bu maçta en son yuhalanacak adam hasandır. aylarca adam gibi maça çıkmamış bir hasan şaş mıdır suçlu olan yoksa onu bu haliyle kurtarıcı diye sahaya sürenler mi ?
bakıyoruz trabzon maçının süper kahramanı ümit karan giriyor, lincoln çıkıyor. lincoln çıkarkende protesto kokan bir hareketle kulübeye ''doğru tercih'' işareti yapıp soyunma odasının yolunu tutuyor reklam panolarını yararak. bu dakikadan sonra lincoln bitmiştir. artık ondan skibbe günlerine dönmesini beklemek hayalperestlik.. eğer elinde yıldız oyuncun varsa onu ''kulüp menfaatleri, etiklik vs'' uğruna en ufak bir kaprisine dayanamayıp ezersen işte olacaklar bu. lucescu neden büyük antrenör ? pascal'a, sergen'e, dönemin yıldızı hasan şaş'a, hatta elini sıkmayan hagi'ye bile sırt çevirmeyip kucak açtığı için. bizse etiklik uğruna, ego sevdasıyla yaşattığımız değerler uğruna yıldızlarımızı bir bir söndürüyoruz..
birde kalede de sanctis fırtınası vardı. bu adama 4-1'lik fenerbahçe maçından bu yana acaip bir kuşkuyla yaklaşıyordum. bu gün iyice belgeledi nasıl kaleci olduğunu. aradaki 3-5 maçı var iyi oynadığı ama istikrar olmadığı sürece neye yarar bunlar ? bu adamda süreklilik namına hiçbir şey yok. bir bakmışsın takımı kurtarmış, bir bakmışsın bir kulbunu tuttuğun kupadan elini çektirmiş. böyle garip bir adam işte. e bu vasıflar aykut erçetin'de de var. o da bir bakıyorsun enfes toplar çıkarmış, bir bakıyorsun tek başına maçı vermiş. o zaman bu çocuğa niye kızıyoruz ki ? bu takımın ihtiyacı olan kaleci tipi istikrarlı kalecidir. yanar döner kaleciler değil..
arda turan ve milan baros içinse söyleyecek sözler kifayetsiz kalıyor. nasıl bir adamsın sen be arda ? şu an ismin ardinho olsa sao paolo'da falan oynasan herhalde sezon sonu 25 milyon euro'ya real'e, milan'a imzayı basmıştın. o nasıl tekniktir, o nasıl adam eksiltme becerisidir. galatasaray taraftarı senin gibi bir futbolcuya sahip olduğu için gurur duyuyor. milan baros'ta geldiği günden bu yana çok gol attı ama bu gün o formayı giydiği günden bu yana en iyi maçıydı. top sürerken yaptığı sakarlıklardan eser yoktu hatta kendinden beklenmeyecek derecede çevik bir çalımla penaltı bile yaptırdı, inanılmazdı..
son sözleri söylemek gerekirse galatasaray ''ego'' düşkünü teknik direktörlerden çektiğini başka hiçkimseden çekmemiştir. yakın tarihte örnekleri boldur. koşmuyo diyip uefa kupası fatihi gazıyla felipe gibi dünyanın en iyi ara top atan, yürüyerek adam geçen futbolcusunu bir kalemde silip atan fatih terim, geçen sene lincoln'ü saçma sapan gerekçelerle kadro dışı bırakan kalli ve bu sene aynı ''büyük kaptanlık'' egosunu kullanarak lincoln'ü silmiş bülent korkmaz. şuraya yazıyorum bu disiplin anlayışına sahip teknik adamların elinde cristiano ronaldo, wayne rooney, zlatan ibrahimovic falan olsa en fazla 10 maçta bavullarını toplatıp ülkelerine gönderirlerdi. nasıl olsa daha çook gelir bu lige rooneyler, ronaldolar, lincolnler. kimse galatasaray'dan büyük değil, dimi ?

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

Kimsin Sen ?

 
Super Mario Jardel - Template By Blogger Clicks