28 Eylül 2012 Cuma

Alarm-Hakan Balta

1 yorumHer geçen gün sabri sarıoğlu nun sol bek versiyonuna doğru dönüşüm geçirmeye başlıyor Hakan Balta..Birtakım görüşe göre sürekli olarak forma şansı bulması istikrar olarak değerlendiriliyor buna uzaktan yakından inanmak mümkün değil.. Hakan ın galatasarayda özellikle son dönemlerdeki ciddi form düşüklüğüne karşın forma bulma sebebi istikrar değildir kadro derinliği olmaması nedeniyle mecburen oynatılmasıdır, bir alternatifi bulunmamasıdır, bazı dönemlerde de sağlam bir savunma yapısı içersinde göze batmamasıdır.. her transfer döneminde de mevki olarak daha heyecan verici futbolcular göz önünde bulundurulup hakan balta nın pozisyonu bir şekilde göz ardı ediliyor ki nitekim terim'de bu sezon "şampiyon kadro" nun sol beki balta'ya transfer döneminin son günlerinde yabancı bir sol bek dedikodularına karşın güvendi belki de güvenmek istedi.. Üstüne üstlük galatasaray'ın bu defansif yapısı bir bütün olarak geçen sene o kadar maç gol yemeyen, kulüp rekorlarını altüst eden defans değil miydi ? Fakat bu sene sezon başından itibaren evdeki hesap çarşıya uymamaya başladı.. Melo'nun istenen formuna bir türlü gelmemesi, ujfalusi nin sakatlıklığı, dany'nin henüz tam olarak toparlanamaması derken takım savunmasında bireysel beceriler ve beceriksizlikler daha fazla ön plana çıktı bu anlamda yıkılan en önemli yer sol kanat oldu.. Her halükarda takım savunmasına dany nin alışacağına dair işaretler mevcut, melo nun da eski formunu arada gelgitler yaşasa bile yakalaması muhtemel yalnız hakan balta nın ve mevkisinin yarattığı handikapların düzeleceğine dair ihtimal çok düşük.. Hakan'ın son zamanlardaki yetenekleri bu çünkü hakan balta ancak sağlam bir takım savunması içersinde boşlukları doldurulduğu müddetçe sırıtmaz bu formunu yakalamış bir engin baytar ve uyumlu bir defans orta saha hattı ile olabilir.

Transfer denilirse yabancı sayısının gelecek sene 5'e indirileceği bir dönemde yerini yabancıyla doldurmakta bu dönem bir o kadar saçma bir karar olur artık.. Yerini, daha doğrusu galatasaray'ın sol bekini dolduracak bir yerli futbolcudan konuşacak olursak ki malesef hasan ali kaldırım'ı bu anlamda galatasaray kötü bir şekilde kaçırdı.. Bir şeyler olup bittikten sonra konuşmak en kolay şey bazen fakat görünen tablo bundan ibaret..

28 eylül 2012 orduspor galatasaray maçına dönecek olursak Hakan Balta'nın maçın sonlarına doğru muslera'ya akılalmaz bi geri pası atması ne durumda olduğunun ve güvensizliğinin açıkça göstergesiydi ..Yanılmıyorsam bu pasın bir benzerini birkaç sezon önce sabri sarıoğlu bir bursaspor maçında aykut erçetin'e atmış bu pas baya bi alay konusu olmuştu.. Hücum anlamında, galatasaray'a geldiğinde mevkim sol açıktır sözünü sorgulatırcasına silik durumda hakan..Ofansif meziyetleri olan bir kanat oyuncusunun sunduğu katkılar bu kadar kısıtlı olmamalı..Dribling yeteneği, ortalardaki isabet oranı, hız vs gibi bir kanat oyuncusunda olması gereken yeteneklerden hangisi "ben sol açığım" diyen hakan'da şu an mevcut durumda ? Defansta ise bir dönemler türkiye milli takımının en önemli maçlarında ve galatasaray'ın stoperliğinde oynayacak halinden akılalmaz derecede uzak işin kötü yanı da senelerdir o forma döneceğine dair en ufak bir işarette yok.. Valencia gibi nani gibi üst düzey yetenekler karşısında bir futbolcunun çaresiz kalması sorgulanmayabilir fakat türkiye süper liginde de bu durum defalarca ortaya çıkıyorsa göz ardı edilmeyecek bir alarm var demektir...Hakan bu gün önünden geçen topa müdahale edecek refleksten yoksun o derece silik, o derece bitik, kafa olarak o derece aciziyet içersindeydi...artık iş öyle bir hale geldi ki ferguson'dan, hector cuper'e kadar akıllı teknik adamlar galatasaray'ın en zayıf noktasının sol kanat olduğunu tespit ederek burdan çok rahat sonuca gidebiliyorlar..


Ligde bir bek futbolcusunun 4-5 senede bir sivrilip büyük takımların radarına girdiğini ve bu sene piyangonun hasan ali ye vurduğunu düşünürsek galatasaray'ın yerli bir sol bek alternatifi bulması veya kendi bünyesinden çıkarması çok acil bir gerçek.. Senelerdir şans verdiği sabri'yi artık kulübeye bile oturtmayan terim'in hakan balta'dan çokta memnun olduğunu düşünmüyorum.. Avrupa maçlarında her şeye rağmen riera kumarı oynanabilir bir kumar olabilir ancak türkiye'de 6 yabancının hele hele seneye 5 yabancının oynayacağı bir statüde fatih terim'in ve yönetimin bu mevkiye çok ciddi bir alternatif bulması gerek yoksa mevcut yapı ile amrabat gibi defansif anlamda katkısı kısıtlı bir oyuncuyu her an soldan açıklar verilebilir düşüncesi ile kullanabilmek pekte mümkün olmayacak..

Related Posts with Thumbnails

Kimsin Sen ?

 
Super Mario Jardel - Template By Blogger Clicks