27 Ekim 2009 Salı

Kim Bu Feryal Pere ?


Malum pazar günü dananın kuyruğu koptu ve çeşitli sebeplerden ötürü yine o statta 9 senedir devam eden galatasaray komedisi şükrü saraçoğlu stadı yönetmeni ile oynandı, futbolcular başta tahrik olma üzere yönetmenlerine her şekilde uydular.. Bu sebepleri zaten bir çok blog yazarı güzelce dile getirdi, paylaştık, yorumlarımızla eşlik ettik kendi doğrularımızı dile getirmeye çalıştık.. Ama peki kodamanların sahip olduğu, kitleleri peşinden sürükleme ve etkileme gücü yadsınamaz derecede olan medya ne yaptı ? Derbi analizinde "sözde" spor yazarları ne yaptı ? Hepsi sınıfta kaldı maksimum telegol tandanslı orotoryo medyanın.. Kim okunacaktı gazetelerde ? Spor müdürünün ercan saatçi olduğu bir kuruluşta çalışan "ilhan söyler" türevi yazarlar mı ? yoksa medyanın yarısını elinde bulunduran, türkiyenin en köklü gazetelerinden birine galatasaray'a pkk deme cürretinde bulunan patronun medyası mı ? Tamam dedik, Onu geçtik internette elimize geçmeyen gazetelerde çeşitli yazarların analizlerini inceledik ama hala elle tutulur, dişe dokunur birşey yok bu gücün yazdığı.. Rijkaard'a sallayanlardan, amigo sefa olan her telden yazı var.. Ancak amigo sefa derken gözüme feryal pere isimli bayanın yazısı ilişti, buna değinmeden de olmaz..

Kendisini bilmiyorum deyip küçümsemek istedim ama malesef kendisini biliyorum..Vakti zamanında fenerbahçe - galatasaray derbileri ile ilgili bir program yapan reha muhtar'ın ateş hattında görmüştüm bu bayanı iddialı savları ile.. Kim olduğuna dair kafamdaki şimşeklerde sesini duyduktan sonra çakmaya başladı.. Bu bayan "aydın doğan" medyasının muhtelif reklam filmlerini seslendiren bayandı.. Özellikle radikal gazetesi reklamlarında sesini duyarız.. Hani diyeceğim farklı bir ses olur o da yok.. Yaşına göre sıradan bir bayanda olması gereken bir sese sahip ve reklam filmlerinde seslendirme yapıyor.. Neyse bu gün yazısını okuduktan sonra detaya inmek ve google'da ne yapıp ne ettiğini, bu günlere nasıl geldiğini öğrenmek için araştırma yapmaya koyuldum.. Kimdir bu feryal pere ? Sözlükler dışında milliyette kendisi hakkında yazılan ufak bir biografi ile karşılaştım..

"20 yıllık reklamcı. Bugüne dek pek çok büyük ajansta kreatif direktör olarak çalıştı. Kurumsal menajerlik şirketi Ajans'ta genel müdürlük yaptı. Arçelik, Beko, Superfresh ve pek çok bankanın da aralarında olduğu yüzlerce reklama imza attı. Şu aralar FB TV'de "Yüksek Kramponlar" programını sunuyor, Radikal'de köşe yazılarına devam ediyor ve aktif olarak Fenerbahçe'nin reklamını yapıyor"

Reklamcı, genel müdür gibi mesleklere haizmiş kendisi.. Hadi diyorum burdan reklam filmlerinde seslendirme yapmasına dair ufak bir pay çıkartabilirim en azından mesleği ile ilgili bir şey diyelim bari.. ama peki "fanatiklik" dışında hiçbirşey bilmeyen, futbola dair taktik, analiz yapma gibi özelliklerden yoksun ve " nasıl geçirdik ama ehuehuehu" gibi yazıları kibarca yazmaya çalışan dişi ercan saatçi üslubu onu koca bir gazetede spor yazıları yapmak için yeterli bir kriter olur mu ? Evet oluyormuş.. Söz konusu gazetenin patronu ne de olsa gs'ye pkk diyen bir şahsı mükafatlandırmıştır o mu yazmayacak ? Bu bayan senelerdir "nasıl geçirdik, koduk, hadi evinize " üslubu ile radikal'de yazı yazıyor.. Hani ali atıf hoca gibi reklamcılık üzerine yazsa tamam işi diyeceğiz.. Ha zaten öyle yazsa kim tanıyacak feryal pere'yi o var birde ? fanatiklikten oluşan bir uslup nasıl koskoca bir gazetede yazmasına el veriyor inanılır şey değil.. Yazmasın kardeşim gs'li si de fb'lisi de " koduk size üslubu ile kalemi eline alıp birşeyler karalarsa" kimse ondan sonra tribündeki olaylara kanun çıkararak önüne geçileceğini düşünmesin bu ülkede.. Medyanın bu gücü, kitleleri sürükleme ağırlığı olduğu bilindiği halde oraya böyle insanları getirirseniz tribün olaylarında bir arpa boyu yol kat edemezsiniz.. Bunu reklamcı olan feryal pere bizden daha iyi biliyordur sanırım..

Bakın hanımefendi demişki keita'nın ufak bir su bardağı için yaptığı showa inanamadım demiş.. Artık gs maçları fener için derbi olmasın demiş.. Çok şey söylenir ama susmak istiyorum, sinirlerime hakim olmak istiyorum.. İşte böyle bir insanın futboldan anladığı " bir futbolcunun gözüne gelen maddede" ne varmıştan ibarettir.. Tabi suç kabul edilir mi ? işlerin bu noktaya gelmesi ben ve benim gibi yazan insanlar der mi feryal hanım.. Elbet demez. Demeyince ne yapar kendini haklı çıkartır ve bunları söyler..


http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&ArticleID=961319&Yazar=FERYAL%20PERE&Date=27.10.2009&CategoryID=103

1 yorum:

Schumy dedi ki...

Evet ufak bir su bardağıyla yerde acılar içinde kıvranan Keita ve hiçbirşey yokken kendini yere atan Otto Baric.

İşte fark burada.

Related Posts with Thumbnails

Kimsin Sen ?

 
Super Mario Jardel - Template By Blogger Clicks